Skąd się bierze bawełna

Opublikowany: 2020-04-11 13:04:02
Kategorie: Wszystkie

Skąd się bierze bawełna

Łatwo dostępne włókno, w dodatku bezpieczne i przyjazne najmłodszym. Uprawy bawełny zajmują obecnie ponad 320 000 ha w samej Europie. Jak roślina pojawiła się na rynku i co warto wiedzieć o jej produkcji? - Poznaj jej historię i tradycję uprawy!

Co to jest bawełna?

Bawełna to włókno otaczające nasiona rośliny o tej samej nazwie. Charakterystyczna budowa włókna bawełnianego nadaje mu naturalną wytrzymałość, trwałość i zdolność absorpcji, dlatego też znajduje ona mnóstwo zastosowań. Każde włókno tworzy 20-30 warstw celulozy w kształcie delikatnie skręconej tasiemki o szerokości między 10,a 30 μm. Długość włókna bawełnianego waha się w granicach 10, a 55 mm.

Jak uprawiana jest bawełna?

Pochodzenie bawełny i historia surowca

Skąd bierze się bawełna? - Podejrzewa się, że Egipcjanie znali bawełnę już 3 tys. lat p.n.e., a ślady włókien bawełnianych znaleziono też w jaskiniach w Meksyku. Badania archeologiczne dowodzą, że różne gatunki bawełny uprawiano w Ameryce Południowej i Indiach już kilka tysięcy lat temu.

Skąd się bierze bawełna?

Pod koniec XVI w. p.n.e., bawełnę poznała i reszta kontynentów. Dziś produkuje się ją w wielu częściach świata, pionierami produkcji bawełny są Australia i Europa. Obecnie bawełnę zbiera się głównie za pomocą maszyn, usuwają one albo samo włókno, albo odrywają całe torebki nasienne. Oprócz przemysłu tekstylnego bawełna znajduje zastosowanie w produkcji materiałów opatrunkowych, sieci rybackich, papieru czy prochu strzelniczego. Kiedyś używano jej do produkcji węży strażackich. Z ziaren bawełnicy wytwarza się olej, który po rafinacji może być spożywany przez ludzi. Pozostałe wytłoki stanowią wysokiej jakości karmę dla zwierząt hodowlanych.

Właściwości naturalnej bawełny.

Zastosowanie bawełny i jej właściwości

Mimo wszystko głównym zastosowaniem bawełny jest wyrób materiałów, takich jak dżins, aksamit, atłas czy sztruks. Tkaniny z włókna bawełnianego są ogromnie popularne wśród rodziców, ze względu na wiele swoich zalet, m.in.: są hipoalergiczne, odporne na rozciąganie, jeśli materiał jest z bawełny grubej, zapewni nam wysoki stopień ciepła, jeśli jest z bawełny cienkiej – wręcz odwrotnie. Tkaniny bawełniane nie ulegają działaniu wysokiej temperatury, nadają się więc do prasowania przy najwyższej mocy żelazka.

Minusów naturalnej bawełny jest niewiele, można wyróżnić błahostki na co dzień nie przeszkadzające, takie jak gniecenie się czy długi czas wysychania.

Zalety bawełny, mimo wszystko królują nad jej wadami. Nasze produkty są wykonane w 100% z tkaniny bawełnianej, bezpiecznej dla dzieci i przyjemnej w dotyku. Są przyjazne osobom uczulonym i cierpiącym na alergie. Ponadto każdy z nich, prócz dobrego materiału ma świetny efekt wizualny, nasycone kolory odporne na blaknięcie i przepiękne wzory. Z tego względu, sprawdzając, jaki materiał na ubranka dziecięce wybrać, zwróć uwagę na zawartość bawełny w składzie.

Udostępnij